Debata społeczna o dopalaczach
Wczoraj w Świdniku odbyła się debata społeczna, która skierowana była szczególnie do osób młodych, a dotyczyła skutków zdrowotnych i prawnych substancji tzw. dopalaczy. Sala gimnastyczna w I LO zapełniła się niemal po brzegi.
Wczoraj o godz. 10:00 w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku im. Władysława Broniewskiego przy ul. Okulickiego 13 obyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Świdniku. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji współpracujących z policją w sprawach bezpieczeństwa, dyrektorzy szkół oraz ucząca się młodzież.
Głównym tematem debaty były dopalacze. Był to temat wybrany nieprzypadkowo bowiem wynikał z wniosków z poprzedniej debaty jako zagadnienie, które trzeba poruszyć z osobami młodymi.
Na początku głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Świdniku insp. Grzegorz Hołub. Przedstawił ogólne informacje na temat poruszanego zagadnienia oraz zaprezentował statystyki z nim związane. Następnie prelekcję wygłosił Bartłomiej Sobstyl – pracownik Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Świdniku, który rozszerzył zagadnienie oraz przybliżył temat profilaktyki. Kolejnym prelegentem była dr Kalina Tatara, która zaprezentowała skutki zdrowotne wynikające z używania dopalaczy. Na koniec Zastępca Komisariatu Policji w Piaskach kom. Robert Świerszcz wyjaśnił jakie są prawne konsekwencje wynikające z wytwarzania, posiadania, udzielania tych substancji oraz kto w jakim zakresie za nie odpowiada.
Kolejnym punktem programu była dyskusja. Wszystkie spostrzeżenia i wnioski zostały odnotowane, aby po przeanalizowaniu podjąć odpowiednie działania.
Na zakończenie kom. Edyta Wójtowicz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji przekazała zgromadzonym informacje na temat aplikacji Moja Komenda oraz platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
E.D.