Debata społeczna w Piaskach
Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury w Piaskach obyła się debata społeczna skierowana do mieszkańców gmin Piaski, Trawniki oraz Rybczewice. Tematem przewodnim spotkania było zagadnienie: „Internet-zagrożenie czy szansa?” Ponadto przedstawiono informacje na temat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.
We wtorkowym spotkaniu wzięli udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdniku, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji z KPP Świdnik, Komendant i jego Zastępca z Komisariatu Policji w Piaskach oraz dzielnicowi z Komisariatu Policji w Piaskach. Zaproszeni zostali również przedstawiciele gmin, szkół ponadpodstawowych w tym uczniowie szkół średnich oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznych.
Na wstępie I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdniku nadkom. Sławomir Kwiatkowski przedstawił strukturę organizacyjną i zakres działania jednostki policji na terenie powiatu świdnickiego oraz w samej gminie Piaski. Omówione zostały wybrane dane statystyczne dotyczące stanu bezpieczeństwa.
Następnie głos zabrała kom. Edyta Wójtowicz, która zaprezentowała panel „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Policjantka przybliżyła zebranym osobom działanie narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda oraz zaprezentowała jak w łatwy i szybki sposób skontaktować się z dzielnicowym ze swojego rejonu, który został opracowany w ramach projektu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.
Kolejnym prelegentem był Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Piaskach podkom. Robert Świerszcz. Przedstawił prezentację nt. Internetu i pojawiających się dzięki niemu szans oraz zagrożeń wynikających z nierozsądnego korzystania z tego narzędzia.
Kolejną osobą, która poprowadziła wykład był zaproszony przez Komendanta Komisariatu Policji w Piaskach psycholog terapii uzależnień z Ośrodka „Monar” w Majdanie Kozic Dolnych Pan Zbigniew Zatoński. Prelegent przedstawił jak działa mechanizm uzależnień i wskazał jako jeden z jego przykładów uzależnienie od Internetu.
Na koniec debaty nastąpiła dyskusja z młodzieżą zgromadzoną na sali. Celem było wypracowanie modelu kolejnych spotkań z młodzieżą aby były one dla odbiorców ciekawe i trafiały z przekazem. Młodzież zaproponowała, że chętnie wysłucha tematu o uzależnieniach i na spotkania można zaprosić przedstawiciela z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz lekarza zajmującego się leczeniem uzależnień. Ponadto zaproponowano stosowanie profilaktyki rówieśniczej oraz wizualizacji skutków uzależnień za pomocą grafiki i ilustracji oraz odgrywania tzw. scenek.
Debatę podsumował jej organizator Komendant Komisariatu w Piaskach asp. szt. Jarosław Wróbel, który podziękował uczestnikom spotkania i zapewnił, że spotkamy się na kolejnych debatach, gdzie odbędą się kolejne konsultacje ze społeczeństwem mające również na celu podtrzymywanie dobrych relacji oraz wymianę zdań, zasygnalizowanie problemów praz wypracowanie sposobów ich wyeliminowania.
E.D.