Świdnik: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już od pół roku
Przez okres dotychczasowego funkcjonowania aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu świdnickiego wykazali duże zainteresowanie tą formą wpływania na stan lokalnego bezpieczeństwa. Najczęściej zgłaszane były zagrożenia dotyczące ruchu drogowego, w tym przekroczenia prędkości, nieprawidłowe parkowanie i niewłaściwa infrastruktura drogowa.
Od momentu uruchomienia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszyła się dość dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu świdnickiego. Naniesionych zostało w tym czasie 488 zagrożeń bezpieczeństwa, z czego ponad połowa zostało potwierdzonych. Mieszkańcy powiatu zgłaszali najczęściej zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Aż 220 oznaczeń zagrożeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 103 nieprawidłowego parkowania, 38 niewłaściwej infrastruktury drogowej, a 27 złej organizacji ruchu drogowego. Zdecydowanie mniej dotyczyło zagrożeń bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Zgłoszono między innymi 39 miejsc spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i 15 miejsc grupowania się małoletnich.
Policja przypomina, iż za pomocą aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Sygnały te są następnie weryfikowane. Jeśli się potwierdzają, Policja wprowadza je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdują się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic i osiedli. Należy jednak pamiętać, że "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Apelujemy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde z zagrożeń naniesionych na wirtualną mapę wywoływać będzie konkretne działania ze strony Policji.
P.L.