Świdnik: Uwaga złodziej nie śpi!
Skradzione telefony komórkowe, rowery, torebki, neseserki z pieniędzmi i dokumentami to niestety, co pewien czas powracające zgłoszenia do policyjnych statystyk. Nie czyńmy okazji dla złodzieja - apelują świdniccy policjanci. Najczęściej przedmioty te giną, bo nie są właściwie zabezpieczone, a pozostawione np. na klatkach schodowych stają się łatwym łupem dla złodzieja. Radzimy jak uchronić się od utraty swojej własności.
Skradzione telefony komórkowe, rowery, torebki, neseserki z pieniędzmi i dokumentami to niestety, co pewien czas powracające zgłoszenia do policyjnych statystyk. Nie czyńmy okazji dla złodzieja - apelują świdniccy policjanci. Najczęściej przedmioty te giną, bo nie są właściwie zabezpieczone, a pozostawione np. na klatkach schodowych stają się łatwym łupem dla złodzieja. Radzimy jak uchronić się od utraty swojej własności.
O tym, że obok nas są tacy, którzy tylko czyhają na czyjąś chwilę nieuwagi by się ich kosztem łatwo wzbogacić, wiemy wszyscy doskonale, ale o tym, ze my sami możemy paść ofiarą złodziei, zdajemy sobie sprawę dopiero po fakcie. W miesiącu czerwcu odnotowaliśmy kilkanaście przypadków kradzieży rowerów na terenie powiatu świdnickiego. Czynności w powyższych sprawach trwają. Cześć z tych jednośladów została odzyskana i ponownie trafiła do swoich właścicieli. Jak wynika z treści zawiadamiających, większość z rowerów była albo pozostawiona w klatce schodowej bez zabezpieczenia albo też gdzieś przed blokiem czy obok punktów handlowych. Niestety ale podobnie dzieje się podczas codziennych zakupów, kiedy to zaaferowani oglądaniem towarów – okazji pozostawiamy bez nadzoru torebkę czy neseserek na ladzie czy targowym straganie.
Policja radzi:
1. Jak odpowiednio zabezpieczyć swój rower:
- Należy zadbać o odpowiednie zapięcie zabezpieczające, które powinno być wykonane w taki sposób i z takiego materiału, którego przy próbie jego przecięcia sprawca napotka trudności i się zniechęci.
- Dobrym uzupełnieniem jest tzw. kłódka w kształcie litery, „U”, która jest trudna do przecięcia.
- Każde zabezpieczenie powinno być założone możliwie ciasno z trudnym dostępem do otworu na klucz, co utrudni zniszczenie zabezpieczenia złodziejowi.
- Tylne koło należy zapinać specjalną dodatkową kłódką, mocowaną do tylnego widelca. W przeciwnym razie - jeśli używamy roweru sportowego z kołami na szybkozłączkach - powinniśmy odpinać przednie koło i przypinać je do ramy, tylnego koła oraz do tego, co służy nam za stojak.
- Z pozostawianego roweru za każdym razem zdejmujemy liczniki, lampki bateryjne, a także siodełko.
- Dobrym rozwiązaniem jest parkowanie pojazdu w miejscu oglądanym okiem kamery, które najczęściej znajdują się w pobliżu banków, ważniejszych instytucji, bankomatów, domów towarowych i supermarketów oraz większości dworców. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży jest szansa, że sprawca zostanie rozpoznany.
- Oznakowany rower jest łatwiej zidentyfikować i ustalić jego właściciela, a jednocześnie nabywając rower od tzw. znajomego widząc ingerencje w ramę, można przypuszczać, że pochodzi on z kradzieży.
- Należy spisać sobie cechy charakterystyczne pojazdu, np. numery fabryczne. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęcia.
- W przypadku straty roweru, należy, bezwzględnie i bezzwłocznie zgłosić kradzież na Policji. Czas reakcji ma tu bardzo duże znaczenie.
- Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkowy mniej wartościowy rower, który posłuży nam np. do codziennych dojazdów do pracy, a którego utrata będzie mniej kosztowna.
2. Jak uchronić się od kradzieży np. torebki czy portfela:
- Wartościowe przedmioty, które nie będą nam potrzebne, najlepiej pozostawić w domu, a jeżeli je zabieramy ze sobą, to najbezpieczniej jest je schować w takim miejscu, gdzie będą trudno dostępne dla innych osób.
- Unikajmy tłocznych miejsc.
- Nie chwalmy się gotówka, jaką posiadamy przy sobie.
- W trakcie zakupów nie pozostawiajmy portfela, torebki czy neseserka np. na ladzie. Nawet nie zdarzymy się obejrzeć, kiedy znikną nam z oczu.
- Nie powierzajmy osobom obcym, mało znanym wartościowych przedmiotów, by np. chwilowo nam je przechowały, bo chcemy obejrzeć lub przymierzyć jakiś towar.
Czego na pewno nie wolno robić?
- Najlepsze nawet zabezpieczenie nie uchroni naszego roweru przed wandalizmem oraz kradzieżą różnych drobiazgów wyposażenia, a nawet przerzutki. Dlatego rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu.
- Niedopuszczalne jest pozostawienie wartościowych przedmiotów bez nadzoru i opieki, np. na ladzie sklepowej, podczas oglądania towaru.
- Karygodne jest przenoszenie portfela w koszyku lub otwartej torebce. Jest on widoczny dla osób obok stojących, które pod pretekstem sztucznego tłoku, czy potknięcia się z łatwością po niego sięgną.
Przed nami czas wakacji, czas wycieczek i równego rodzaju wyjazdów. Pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu przede wszystkim swojego zdrowia i życia, ale także naszego majątku. Niech wyjazd będzie równie udany i szczęśliwy jak powrót.