Świdnik: Bezpieczne zakupy w sieci.
Zbliżają się tzw. ?mikołajki? oraz święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów oraz związanego z tym zamieszania. W tej wielkiej gorączce świątecznej już dziś zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Korzystając z zakupów w sieci kierujmy się zasadą ograniczone zaufania. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.
Zbliżają się tzw. „Mikołajki” oraz święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów oraz związanego z tym zamieszania. W tej wielkiej gorączce świątecznej już dziś zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Korzystając z zakupów w sieci kierujmy się zasadą ograniczone zaufania. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Szczególnie w grudniu, w tym okresie przedświątecznym, ogarnia nas magia zakupów. Dzięki tej wygodnej, nie wymagającej wyjścia z domu możliwości zakupu, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. 0 czym przekonało się dwoje mieszkańców Świdnika.
Wczoraj do świdnickiej komendy wpłynęły dwa zawiadomienia. Pierwszy z przypadków dotyczy zakupienie na jednym z portali internetowych srebrnej monety na łączną kwotę ponad 400 złotych. Mimo, iż transakcja miała miejsce na początku października, a należną kwotę kupujący przelał na konto sprzedającego, do chwili obecnej nie została zrealizowana.
Z kolei w drugim przypadku mieszkaniec Świdnika niespełna kilka dni temu zakupił przez Internet telefon komórkowy na łączną kwotę 1100 złotych. Po przelaniu środków pieniężnych na konto sprzedającego kontakt z nim zaginął. Poszkodowany mężczyzna nie otrzymał ani zakupionego aparatu telefonicznego jak też zwrotu przelanych pieniędzy, o co wielokrotnie prosił sprzedającego.
Już dziś Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:
• przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
• nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji podjąć odpowiednie kroki wobec niego;
• korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
• przed zakupem w wirtualnym świecie zasięgnijmy opinii o sprzedającym i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić np. czytając komentarze na forach internetowych. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
• przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, co szczególnie może mieć znaczenie w przypadku kosztownych transakcji;
Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko lub też przesyłka do nas nie dotrze, a kontakt ze sprzedającym się urwie, natychmiast powiadommy policję. Wtedy zapisana korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.