Uwaga złodziej
Dwa przypadki kradzieży w mieszkaniach. Scenariusz jest taki sam: otwarte drzwi, wejście złodzieja i zabranie łupów. Apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa.
W ostatnim czasie w Świdniku i Krępcu odnotowano dwie zuchwałe kradzieże mieszkaniowe. Sprawca wykorzystując nieuwagę przebywających wewnątrz lokatorów dostał się do mieszkania przez otwarte i w żaden sposób niezabezpieczone drzwi. Następnie dokonał kradzieży pozostawianych wartościowych przedmiotów. Łupem złodzieja padły między innymi dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze, telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny w tym laptopy, aparat fotograficzny, zegarki oraz złoto.
Zdarzenia te miały miejsce w krótkim odstępie czasu. Metoda działania sprawcy była taka sama. Wykorzystał on nieuwagę właścicieli i fakt pozostawionych niezabezpieczonych drzwi wejściowych, dzięki czemu złodziej miał bardzo ułatwione zadanie.
Apelujemy, aby chronić swoje mieszkanie!
- Drzwi wejściowe zawsze miej zamknięte na zamek nawet, gdy przebywasz wewnątrz mieszkania czy, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiada, piwnicy lub wyrzucić śmieci.
- Nikt nieuprawniony nie może mieć dostępu do naszych kluczy. Pozostawione w zamku drzwi klucze są łatwo dostępne. Zdarza się, że zdradzieccy goście "pożyczyli" je na krótko, aby zrobić duplikat.
- Zawsze dobrze pilnujemy kluczy do mieszkania. Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach i w biurach. Złodziej, który zabierze klucze i dokumenty, może łatwo trafić do mieszkania.
- Gdy zginie, chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieniamy przynajmniej jeden zamek.
- Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym "tylko nam" znanym miejscu.
- Pamiętajmy, że włamywacz zanim zdecyduje się na dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi, jak i my sami.
- Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako znajomi rodziców potrafią od dziecka uzyskać potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.
- Przed wpuszczeniem do mieszkania należy sprawdzać wiarygodność obcych osób. Każdego dnia może pojawić się złodziej działający wypróbowaną metodą "na pracownika administracji", "na kupca", na listonosza a nawet "na policjanta". Takie osoby należy najpierw wylegitymować. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność. Jeżeli mamy uzasadnione obawy - nie wpuszczajmy ich po prostu do mieszkania. Umówmy się na inny termin. Sprawdźmy w odpowiedniej instytucji wiarygodność tych osób. Możemy tez poprosić o obecność sąsiada.
- Nikt obcy nie ma prawa bez powodu kręcić się po klatce schodowej. Zawsze można podejść i zaoferować pomoc we wskazaniu szukanego mieszkania. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. W razie podejrzenia, że jest to przestępca, natychmiast powiadom policję.
- Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru okazja może być rozpoznaniem przez złodziei terenu przyszłego działania.
Stosując się do tych porad może uchronić Ciebie i twoją rodzinę przed utratą cennych przedmiotów, pieniędzy i dokumentów. Nie pozwól się okraść!
TD