Wypalanie traw może słono kosztować!
Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Osoby, które decydują się na tego rodzaju praktyki nie są świadome konsekwencji - nie tylko tej finansowej ale tej o wiele ważniejszej czyli zagrożenia życia, zdrowia oraz strat w środowisku naturalnym jakie niesie za sobą to nieodpowiedzialne zachowanie.
Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione. Osoby, które decydują się na tego rodzaju praktyki nie są świadome konsekwencji – nie tylko tej finansowej ale tej o wiele ważniejszej czyli zagrożenia życia, zdrowia oraz strat w środowisku naturalnym jakie niesie za sobą to nieodpowiedzialne zachowanie.
Policja ze swoim apelem dołącza do straży pożarnej, słuzb leśnych i ochrony środowiska a także ekologów, naukowców i przyrodników. Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutlanych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka. Po zimie trawy są wysuszone i palą się niezwykle szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagaja takża powiey wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.
Poniżej prezentujemy wybrane artykuły prawne, które przybliżą jakie zachowania są karalne i co za nie grozi.
• Art. 131 pkt. 12 ustawy o ochronie przyrody:
„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny.”
• Art. 82. § 1 pkt. 7 b, c, d, e, f, g kodeksu wykroczeń:
„Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności: w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu: roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, pozostawia rozniecony ogień, korzysta z otwartego płomienia, wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, porzuca nieugaszone zapałki lub niedopałki papierosów, dopuszcza się innych czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru podlega karze grzywny albo karze nagany."
• Art. 163. § 1 Kodeksu karnego:
"Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."
Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Zareaguj i powiadom odpowiednie służby, gdy zauważysz podpalacza!