Aktualności

Świdnik: Nietrzeźwa piesza pod kołami skody

2,3 promila alkoholu w organizmie miała piesza, która wtargnęła na jezdnię wprost pod koła skody. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policja apeluje do użytkowników dróg o szczególną ostrożność.

2,3 promila alkoholu w organizmie miała piesza, która wtargnęła na jezdnię wprost pod koła skody. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policja apeluje do użytkowników dróg o szczególną ostrożność.

                                                

Wczoraj, tuż po godz. 15.00, w miejscowości Jacków policjanci ze świdnickiej drogówki otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem pieszego. Na miejscu okazało się, że pojazd marki Skoda Fabia potrącił kobietę, która jak się okazało nagle weszła na jezdnię, wprost pod nadjeżdżające auto. Szybko wyszło na jaw, co było powodem roztargnienia pieszej. Badanie alkomatem wykazało, że była nietrzeźwa. Miała 2, 3 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy osobówki. Urządzenie wykazało, ze był trzeźwy.

Na szczęście nic się nie stało uczestnikom tego zdarzenia.  Nie było potrzeby interweniowania ratowników medycznych.

Kobieta za spowodowanie kolizji odpowie przed sądem. Grozi jej kara grzywny.

 

Czas jesieni, szybko zapadający zmrok, nierzadka mgła, myląco czarna i sucha nawierzchnia jezdni oraz brak elementów odblaskowych na ubraniu pieszych w połączeniu z nadmierną prędkością i brakiem wyobraźni kierowców zazwyczaj prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń. Świdniccy policjanci radzą jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Kierowco:
  • Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.
  • Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • Wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.
  • Omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policjanci apelując o szczególną ostrożność, jednocześnie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. jak:

  • Zasada ograniczonego zaufania,
  • Kultura jazdy (pamiętajmy, że oprócz nas są inni uczestnicy ruchu),
  • Szczególna ostrożność wobec pieszych uczestników ruchu drogowego,
  • Stosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych,
  • Rozwaga i odpowiedzialność za przewożonych pasażerów ( w szczególności dzieci),
  • Odpowiednia dokumentacja zarówno upoważniająca do kierowania pojazdami jak i dopuszczające pojazd do ruchu. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu.
Piesi:
  • Obowiązani są korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
  • Dzięki elementom odblaskowym kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Jadący na światłach pojazd zauważymy z odległości 300 – 400 metrów, a kierujący tym pojazdem zauważy nieoświetlonego pieszego z odległości 15 – 20 metrów. Droga hamowania przy prędkości 50 km/h wynosi około 25 metrów.
  • Piesi idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
  • Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego.
  • Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
  • Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Powrót na górę strony