Świdnik: Uwaga na kieszonkowców.
Skradziony telefon komórkowy, portmonetka, w której była spora gotówka, dokumenty, których ponowne wyrobienie zajmie sporo czasu, nerwy, łzy oraz strach czy złodziej nie przyjdzie po więcej do naszego mieszkania, bo np. zniknęły także klucze. To namiastka tego, co przeżywa osoba okradziona. Policjanci apeluj o rozwagę i odpowiednie zabezpieczenie tego, co przy sobie posiadamy, by nie paść ofiarą złodziei.
Skradziony telefon komórkowy, portmonetka, w której była spora gotówka, dokumenty, których ponowne wyrobienie zajmie sporo czasu, nerwy, łzy oraz strach czy złodziej nie przyjdzie po więcej do naszego mieszkania, bo np. zniknęły także klucze. To namiastka tego, co przeżywa osoba okradziona. Policjanci apeluj o rozwagę i odpowiednie zabezpieczenie tego, co przy sobie posiadamy, by nie paść ofiarą złodziei.
Z policyjnych statystyk wynika, że do największej liczby kradzieży dochodzi na targowiskach oraz z wszelkiego rodzaju szatni basenów, hal sportowych oraz poczekalni. Najczęściej giną telefony komórkowe, portmonetki oraz różnego rodzaju saszetki do przenoszenia dokumentów i innych wartościowych przedmiotów. Łupem złodziei padają również odtwarzacze muzyki, markowe ubrania, typu: bluzy, buty i kurtki sportowe oraz torby i plecaki. Przede wszystkim giną pieniądze, których jak się okazuje potencjalny Kowalski niekiedy posiada przy sobie znaczną ilość.
Radzimy udając się do miejsc, gdzie zbędne nam będą przedmioty, które posiadamy przy sobie, a które mogą się spodobać złodziejowi, pozostawić w domu. Jeżeli już musimy je ze sobą zabrać, należy je schować w takim miejscu, gdzie będą bardzo trudno dostępne dla osób trzecich. Najwłaściwiej będzie pozostawić je w domu lub u osób, które nie korzystają z danej rekreacji, np. w pomieszczeniu ratownika, portiera lub też zabrać ze sobą i pozostawić w miejscu w miarę widocznym dla nas. Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, bagaże z pieniędzmi (torebki, teczki) trzymajmy przed sobą.
Apelujemy do rodziców by rozmawiali ze swoimi pociechami, uczulając je na tego typu sytuacje. Przysłowiowy klucz, które dziecko nosi na szyi, bardzo ważne jest by nie został zgubiony, ale także by nie był udostępniony osobom obcym, niepowołanym. Złodziejowi, czy włamywaczowi ten klucz może posłużyć do zrobienia odbitki, np. w plastelinie, a później do wykonania wtórnika tegoż klucza. Bardzo ważne jest by dziecko wiedziało, komu może otworzyć drzwi pod nieobecność rodziców czy opiekunów oraz jak powinno zadbać o swoje bezpieczeństwo w różnych miejscach, np. na hali sportowej.
W kontaktach z osobami obcymi, szczególnie powinniśmy uważać na tematy naszych rozmów, a szczególnie na te, które dotyczą naszego majątku raz tego, co obecnie przy sobie posiadamy. Pieniądze powinny być schowane w kilku różnych miejscach odzieży czy bagażu, nigdy w całości, np. w tylnej kieszeni spodni czy w tylnej części torebki. Niedopuszczalne jest przenoszenie portfeli czy saszetek z dokumentami w koszyku, gdzie zawsze są bardzo widoczne i bardzo łatwo dostępne. Nie pozostawiajmy portfela, torebki czy neseserka np. na ladzie, na ławce w parku czy na cmentarzu. Nawet nie zdarzymy się obejrzeć, kiedy znikną nam z oczu. Nie powierzajmy osobom obcym, mało znanym wartościowych przedmiotów, by np. chwilowo nam je przechowały, bo chcemy obejrzeć lub przymierzyć jakiś towar. Najbezpieczniej jest unikać tłocznych miejsc, a na zakupy wybierać się z kimś zaufanym. W przypadku zakupów znaczenie mają także nominały pieniędzy, jakimi chcemy płacić. Szczególnie w przypadku targowisk, np. pod pretekstem rozmienienia dużego banknotu, nawet się nie obejrzymy jak sprzedający zniknie.
Przypominamy, aby nie pozostawiać w samochodach dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy, że "okazja czyni złodzieja".
W przypadku zauważenia kradzieży należy natychmiast głośno reagować np. żądać zamknięcia drzwi sklepu i wezwania Policji. Przybyłym funkcjonariuszom dokładnie przekazujemy swoje spostrzeżenia. Jeżeli spłoszony złodziej upuścił portfel na ziemie, to nie pozwalajmy go nikomu dotykać.
PAMIĘTAJMY! OKAZJA CZYNI ZŁODZIEJA!!!