Świdnik: Podsumowanie roku w świdnickiej komendzie
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej Policji powiatu świdnickiego, w której udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji współpracujących z Policją. Komendanci mł. insp. Bogumił Polikarski oraz mł. insp. Grzegorz Hołub podsumowali efekty pracy podwładnych policjantów i pracowników cywilnych.
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji odbyła się narada służbowa kadry kierowniczej Policji powiatu świdnickiego, w której udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji współpracujących z Policją. Komendanci mł. insp. Bogumił Polikarski oraz mł. insp. Grzegorz Hołub podsumowali efekty pracy podwładnych policjantów i pracowników cywilnych.
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku odbyła się narada służbowa podsumowująca ubiegły rok pracy policjantów i pracowników cywilnych tejże komendy. Coroczna narada miała także charakter omówienia współpracy Policji powiatu świdnickiego z władzami samorządu i instytucjami współpracującymi.
Oprócz policyjnej kadry kierowniczej świdnickiej komendy w naradzie udział wzięli: Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji - insp. Mirosław Sokal, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku - st. kpt. Sławomir Kowalczyk, przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Powiatu - Mirosław Król, Przewodniczący Rady Powiatu - Ryszard Borowiec, oraz inni przedstawiciele samorządu. Ponadto obecni było kierownictwo Prokuratury Rejonowej w Świdniku - Justyna Rutkowska – Skowronek, a także Przewodnicząca Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Świdniku – Aneta Świdzińska – Kozieł.
Naradę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Świdniku mł. insp. Bogumił Polikarski, który przywitał gości oraz przedstawił cel i przebieg spotkania.
Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta – mł. insp. Grzegorz Hołub, który przedstawił dane statystyczne pracy pionów kryminalnego i prewencji za ubiegły rok.
W roku 2009 na terenie powiatu świdnickiego po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano nieznaczny wzrost zagrożenia przestępczością, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. W systemie oceny jednostek policji Komenda Powiatowa Policji w Świdniku uzyskała wysokie, czwarte miejsce w województwie lubelskim.
W kategoriach spraw, w których odnotowano wzrost zagrożenia znalazły się kradzież z włamaniem, gdzie nastąpił wzrost o 3 (ze 146 do 149), kradzież zwykła, gdzie nastąpił wzrost o 1 (z 204 na 205), oraz kradzież pojazdu – o 1 (z 4 do 5).
Spadki zagrożenia zanotowaliśmy w kategoriach rozbój i wymuszenie rozbójnicze – o 4 (z 23 na 19), bójki i pobicia o 4 (z 32 na 28), znaczny w kategorii uszkodzenie mienia - o 35 (ze 116 na 81), oraz uszczerbek na zdrowiu – o 4 (z 23 na 19).
Znacznej poprawie uległa skuteczność ścigania sprawców przestępstw – z 70 do 71,3%.
Po raz pierwszy od wielu lat zahamowano negatywne tendencje w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zanotowano mniej wypadków drogowych, mniej ofiar śmiertelnych i rannych. Nieznacznie wzrosła ilość kolizji, przy czym w znaczącej części są to kolizje tzw. parkingowe. Problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest materią trudną do ograniczenia, z uwagi na znaczny wzrost ilości pojazdów poruszających się po polskich drogach. Z publikowanych statystyk wynika, że od 2004 r. na drogach przybywa dodatkowo milion samochodów. W zakresie dalszej poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu świdnickiego planowany jest remont drogi krajowej nr 17 na odcinku od Kurowa do Piask, oraz wejście w życie tzw. ustawy radarowej, tj. zautomatyzowanego systemu rejestrowania przypadków przekroczenia prędkości i nakładania kar, wyłączenia tej problematyki z zadań Policji (pozostanie w gestii Inspekcji Transportu Drogowego), oraz trzykrotnego zwiększenia ilości urządzeń do tych rejestracji na drogach. Są to rozwiązania, które skutecznie funkcjonują już w Europie Zachodniej.
Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Mirosław Sokal podziękował świdnickim policjantom za pracę w roku 2009. Poinformował, że Policja kryzysowy rok 2009 zamknęła bez zobowiązań finansowych oraz, że nie odnotowała problemów z zaopatrzeniem w paliwo. Ponadto niemal całkowitej wymianie uległy pojazdy służbowe. Obecnie po polskich drogach nie jeżdżą już wysłużone polonezy policyjne. W ramach zakupów świdnicka komenda otrzymała 9 nowych pojazdów.
Starosta Mirosław Król jako przedstawiciel samorządu podziękował policjantom za pracę. Poinformował, że poczucie bezpieczeństwa mieszkańców pozostaje na wysokim poziomie. Apelował jednocześnie o dołożenie wszelkich starań w zakresie nie pozostawiania ludzi w sytuacjach bezsilności, stosowania wszelkich przewidzianych prawem środków dla zapewnienia każdemu niezbędnej pomocy w rozwiązywaniu problemów – tych dużych i małych.
Do podziękowań za dobrą współpracę dołączyli się przedstawiciele innych instytucji, w tym Justyna Rutkowska Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej w Świdniku, która podkreśliła, że ta dobra współpraca to odzwierciedlenie bardzo wysokiego poziomu pracy oraz trafnych decyzji merytorycznych świdnickich policjantów.