Świdnik: Policja radzi
Policja radzi...
Świdnik: Policja radzi…
Majowy weekend za nami. Ale dla zmartwionych pocieszenie, że to nie pierwsza możliwość do spędzenia czasu poza domem. Piękna pogoda, czas urlopów i ogólna sielanka to odpoczynek zdecydowanie nie dla włamywaczy i złodziei, którzy tylko czyhają na naszą nieostrożność i pochłonięcie przygotowaniami do wyjazdu, co pokazał miniony weekend. Świdniccy policjanci odnotowali 3 włamania na terenie Świdnika. Włamywacze za każdym razem dostali się do parterowego mieszkania w bloku przez podważenie okna. Ich łupem padły: biżuteria złota i srebrna, drogi alkohol, pieniądze oraz sprzęt audiowizualny. Łączna kwota strat i skradzionych przedmiotów waha się blisko 6 tysięcy.
Kolejny raz apelujemy o zaplanowanie bezpieczeństwa dla swojego dobytku już teraz.
CO NAJCZĘŚCIEJ DECYDUJE O WŁAMANIU?
- · Wiedza włamywacza o zasobach twojego mieszkania,
- · Położenie mieszkania,
- · Wiedza o domownikach, ich znajomość,
- · Informacja o zwyczajach, czasie pracy, nawykach domowników, wiedza o ich sytuacji rodzinnej i o ?o otworzyć w prosty spos&orelacjach z sąsiadami,
- · Systemy zabezpieczeń, rodzaj drzwi i zamków.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY UCHRONIĆ SIĘ OD WŁAMANIA?
- · Nie rozpowiadajmy i unikajmy przekazywania jakichkolwiek informacji o naszym stanie majątkowym.
- · Opuszczając lokal, zawsze zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna oraz wejścia balkonowe, tak, aby nie można ich by?acute;b od zewnątrz.
- · Jeżeli opuszczamy mieszkanie na dłużej poprośmy kogoś z rodziny lub dobrych znajomych, do których mamy zaufanie, o opiekę nad naszym dobytkiem. (Niech wyjmuje listy ze skrzynki, sprzątnie ulotki z wycieraczki, wieczorami zapala światło, włącza radio lub telewizor).
- · Nie bądźmy obojętni na sąsiedzką współpracę. Wspólnie obserwujmy i pilnujmy swoich mieszkań.
- · Unikajmy przypadkowych znajomości. Jeżeli mamy odczynienia z osobami obcymi, które wchodzą do naszego mieszkania (nawet w przypadku osób podających się listonosza, pracownika spółdzielni czy innej instytucji) starannie sprawdzajmy ich tożsamość i wiarygodność.
- · Zainwestujmy w wyszukane systemy zabezpieczeń, nietypowe i zróżnicowane zamki, systemy alarmowe, wzmocnienia drzwi, domofon, wizjer i tzw. zaporę łańcuchową.
- · Nie oddawajmy kluczy obcym osobom, mało nam znanym. Uczulmy na takie sytuacje nasze dzieci.
- · Obserwujmy nasze otoczenie. O wszystkich sytuacjach odbiegających od normalności informujmy dozorcę, Policję.
- · By zminimalizować ewentualne straty, ubezpieczmy swoje mieszkanie w firmie ubezpieczeniowej.
- · Drzwi wejściowe powinny być dobrze oświetlone, by dokładnie widzieć, kto przed nimi stoi.
- · Zabezpieczmy lufciki i okienka piwniczne.
- · Oznakuj w dyskretny sposób wartościowe przedmioty, spisz numery seryjne.
KIEDY I KTÓRĘDY WCHODZĄ WŁAMYWACZE?

Dróg wejścia jest wiele. Oto typowe, którymi włamywacze mogą się dostać do naszego domu/mieszkania. Większość włamań do mieszkań i domków ma miejsce poprzez drzwi wejściowe i wyważenie okna lub też drzwi balkonowych.
JAK ZABEZPIECZYĆ DRZWI WEJŚCIOWE?

Zastosowanie odpowiednich systemów alarmowych to koszt rzędu od kilkudziesięciu złotych. Uzależniony jest od tego, jaki system i jaki sposób alarmowania chcemy zainstalować w swoim mieszkaniu lub domu.