Świdnik: Policjanci radzą jak zapobiegać i chronić pojazd przed włamaniem lub kradzieżą
Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o rozsądek i rozwagę. W ostatnim czasie odnotowaliśmy włamania do pojazdów przed zniszczenie zamka w drzwiach lub przez pokrywę bagażnika. Rzadziej przez wybicie szyby. Niestety ¾ sytuacji dogodnych dla złodzieja sami stworzyliśmy. Czytając poniższy tekst sami sprawdźmy co możemy zrobić by ubezpieczyć swoje auto.
Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o rozsądek i rozwagę. W ostatnim czasie odnotowaliśmy włamania do pojazdów przed zniszczenie zamka w drzwiach lub przez pokrywę bagażnika. Rzadziej przez wybicie szyby. Niestety ¾ sytuacji dogodnych dla złodzieja sami stworzyliśmy. Czytając poniższy tekst sami sprawdźmy jak na co dzień postępujemy.
· Alarm – każdy pojazd powinien być wyposażony w system alarmowy, który co pewien czas obejrzy fachowiec, pod katem jego sprawności. Dobrym uzupełnieniem będzie blokada mechaniczna np. na kierownicę lub też tzw. włącznik zapłonu, o którym będzie wiedział jedynie użytkownik pojazdu.
· Parking – znacznym pewnikiem zabezpieczenia pojazdu będzie pozostawienie go na parkingu strzeżonym. Jednak, jeśli nie mamy takiej możliwości pamiętajmy by pojazd postawić zaparkowany w miejscu widocznym dla otoczenia, w miejscu często uczęszczanym przez ludzi, a w godzinach nocnych w miejscu oświetlonym, najlepiej w pobliżu okien domów mieszkalnych.
Nie pozostawiajmy pojazdów przed posesją, bo np. nie chcemy zniszczyć i zabrudzić wjazdu lub trawnika. Zanim zdążymy dobiec do pojazdu złodziej zrobi swoje.
· Cenne rzeczy – zachętą dla złodzieja jest pozostawienie w samochodzie, w widocznym miejscu, przedmiotów, na których będzie mógł zarobić. Często to, co dla nas może mieć niewielką wartość dla niego może być cenne i budzić nadzieje, że takich przedmiotów w pojeździe jest wiele. Tylko musi je znaleźć. Nawet, jeśli ich nie znajdzie to zniszczy samochód – na naszą szkodę! Wszystkie wartościowe przedmioty, przede wszystkim sprzęt audio schowajmy w bagażniku lub schowku.
· Podróż – jadąc samochodem nie kładźmy wszelkiego rodzaju „torebek” na siedzeniach. Złodzieje bardzo często wykorzystują moment postoju pojazdu na światłach, by niepostrzeżenie otworzyć drzwi i zabrać przedmiot z siedzenia, zanim zdążymy zareagować. Niezabranie autostopowicza nie będzie oznaką braku serca a szacunkiem i dbałością o swoje bezpieczeństwo. Robiąc przerwę w podróży nie zatrzymujmy się w miejscach zalesionych, szczególnie w nocy oraz miejscach odosobnionych.
· Kluczyki – są przypadki, kiedy pojazd użytkuje kilka osób. Pod pretekstem straty czasu pierwszy użytkownik zostawia w samochodzie otwarte drzwi a kluczyki „chowa” w skrytce, pod siedzeniem lub za osłonką przeciwsłoneczną dla kolejnego użytkownika.
Parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce. Odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych).