Aktualności

Zachęcamy do montażu czujników czadu

Data publikacji 10.10.2024

Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim zwiększone zagrożenie „cichego zabójcy” czyli czadu. W większościach domów uruchomiono już urządzenia grzewcze oraz zaczęto palić w piecach i kominkach. Zachęcamy do tego, aby wyposażyć nasze mieszkania w czujnik tlenku węgla. Wczoraj odnotowaliśmy interwencję, gdzie czujny sąsiad zawiadomił służby, że w domu obok uruchomiła się czujka. Okazało się, że z pieca ulatniał się tlenek węgla, a właściciel mieszkania spał w drugiej części domu i nie słyszał alarmu.

Wczoraj po godzinie 21 służby odebrały zgłoszenie, że w jednym z domów na terenie gminy Mełgiew włączyła się czujka alarmowa. Na miejsce udali się strażacy oraz policja. Okazało się, że w domu z pieca wydobywał się tlenek węgla, który uruchomił alarm czujnika, jednak właściciel domu spał w innej części i nie słyszał dźwięku.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla każdy z nas może zminimalizować właśnie poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków i kominków

  • zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed niewłaściwym korzystaniem z piecyków gazowych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie a nawet życie.

aspirant sztabowy Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony