Escapetruck - razem przeciwko handlowi ludźmi
Świdnik to miasto, które zamknęło trasę objazdową Escapetruck’a po Polsce. Wielki, mobilny escaperoom odwiedził w sumie 11 miast, a wszystko po to żeby podnosić świadomość wśród społeczeństwa w temacie handlu ludźmi i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom.
Świdnicka Policja wzięła udział w międzynarodowym projekcie edukacyjno-informacyjnym dotyczącym handlu ludźmi, który to w nowatorski i zaskakujący sposób zwraca uwagę na tę ważną kwestię. Escapetruck jest inicjatywą holenderskiej Fundacji Reshape i powstał przy wsparciu finansowym holenderskiej Policji oraz Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce. Projekt został zainicjowany w naszym kraju przy ścisłej współpracy z Centrum Ośrodkiem Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną.
Uczestnicy projektu w wieku powyżej 16 roku życia, w grupach 6-8 osobowych rozwiązywali zagadki w celu uzyskania kodów pozwalających uwolnić się z pomieszczeń, w których były przetrzymywane ofiary handlu ludźmi. Towarzyszyły im dźwięki i zapachy, które uzupełniały oddziaływania na zmysły i odczucia.
W Świdniku Escapetruck stanął w środę na Placu Konstytucji 3-go Maja.
Całość przedsięwzięcia dopełniali funkcjonariusze świdnickiej Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej w Świdniku, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku przybliżali kwestie związane z zapobieganiem procederu handlu ludźmi, informowali na temat zagrożeń, sposobów oraz skutków tego procederu. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Projekt w naszym mieście zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Świdniku.
Materiał video z naszych działań można obejrzeć na naszym Facebook’u (TUTAJ) i X.
aspirant sztabowy Elwira Domaradzka