Aktualności

Reaguj - pomoż uratować życie

Data publikacji 22.11.2023

Niskie temperatury panujące za oknem powodują, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Robi się coraz zimniej. Gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nikt nie był obojętny na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Świdniccy policjanci podczas patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerem telefonu 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W ten sposób anonimowo można informować o miejscach przebywania bezdomnych. Policjanci sprawdzą, każde takie zgłoszenie.

Co zrobić, kiedy napotkamy osobę narażoną na wychłodzenie:

  • Spróbujmy nawiązać kontakt werbalny z osobą;
  • Zapytajmy czy wszystko w porządku, czy nie potrzebuje pomocy;
  • Spróbujmy realnie ocenić zaistniałą sytuację ze zwróceniem szczególnej uwagi okoliczności spotkania;
  • Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały podejmijmy stosowne działanie dzwoniąc na numer alarmowy 112;
  • Nie zostawiajmy osoby w potrzebie bez opieki do czasu przyjazdu służb ratunkowych oraz starajmy się aby osoba się nie oddaliła;
  • Opiszmy zaistniałą sytuację służbom ratowniczym i przekażmy co udało ci się ustalić.

aspirant sztabowy Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony