Podsumowanie debaty społeczenej
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego było tematem zorganizowanej przez świdnickich policjantów debaty społecznej. Podczas spotkania mundurowi zaprezentowali jak wyglądają statystyki związane z tą grupą osób, a także jak postępować aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Wczoraj w Dziennym Domu Seniora w Świdniku odbyła się debata społeczna. Podczas spotkania omówione zostały kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem - głównie pieszych oraz rowerzystów.
Debatę prowadziła oficer prasowa świdnickiej jednostki aspirant sztabowy Elwira Domaradzka, która przywitała zgromadzonych gości zaprezentowała jak będzie przebiegać spotkanie. Następnie Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Świdnik podinspektor Tomasz Dejer przedstawił jak wyglądają dane statystyczne zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drutowego oraz dane związane z wykroczeniami z ich udziałem. Prelegent zaapelował do uczestników o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz udzielił rad jak postępować, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Kolejną osobą, która zabrała głos był Starosta Świdnicki Łukasz Reszka, który odniósł się do słów poprzednika oraz przedstawił plany samorządu ukierunkowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Przedstawicielka Straży Miejskiej w Świdniku Marta Gardziała przedstawiła z kolei informacje dotyczące działań strażników i podkreśliła jak ważną rolę pełni monitoring miejski w kwestii bezpieczeństwa, który w całości jest przez nich obsługiwany i wciąż jest modernizowany i rozbudowywany. Głos ponownie zabrała aspirant sztabowy Elwira Domaradzka, która zaprezentowała narzędzie do kontaktu z Policją jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz omówiła działanie aplikacji Moja Komenda. Przy okazji tego ostatniego zademonstrowano jak w łatwy sposób skontaktować się z dzielnicowym oraz przedstawiła uczestnikom aspiranta sztabowego Arkadiusza Malugę, który odpowiada za rejon na którym odbyła się debata. Dzielnicowy natomiast opowiedział o trwającej kampanii „Znam te numery”, która ma na celu przeciwdziałaniu oszustwom.
Na zakończenie spotkania nawiązano dyskusję, gdzie uczestnicy zgłaszali nurtujące ich problemy i tematy, których wspólne rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Wszystkie zgłaszane opinie i propozycje są ważne i brane pod uwagę w naszych działaniach.
aspirant sztabowy Elwira Domaradzka