Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W dniach 20-26 lutego obchodzimy Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Przedsięwzięcie koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości, a w akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Osoby dotknięte przestępstwem będą mogły otrzymać bezpłatną poradę.
Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw przypada w tym roku 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ideą przedsięwzięcia, które odbywa się w dniach 20-26 lutego, jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Osoby dotknięte przestępstwem, które zgłoszą się do instytucji, będą mogły otrzymać bezpłatną poradę.
W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Wykaz placówek pomocowych znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl
informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania punktów informacyjnych, będzie można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji, które właczą się w obchody tego przedsięwzięcia.
W akcję właczają się również jednostki Policji.
W Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku porady udzielane będą codziennie w godzinach 6:00 -22:00, natomiast w Komisariacie Policji w Piaskach codziennie w godzinach 8:00-13:00.
starszy aspirant Elwira Domaradzka