Aktualności

Czym jest bezpieczeństwo młodych czyli spotkanie profilaktyczne z mieszkańcami internatu

Data publikacji 01.12.2022

Jak postępować by nie narazić siebie na odpowiedzialność prawną. Co zrobić gdy padnie się ofiarą oszustów w sieci i w życiu codziennym, to niektóre tylko z zagadnień jakie zostały poruszone podczas wczorajszego spotkania mieszkańców Internatu PCEZ w Świdniku z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej.

Wczoraj w Internacie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku odbyło się niecodzienne spotkanie profilaktyczne. Mieszkańcy internatu, zarówno ci jeszcze małoletni jak i ci, którzy mają już skończone 18 lat mieli okazję posłuchać prelekcji w temacie szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenie Gminy Świdnik. Specjalista ds. nieletnich oraz dzielnicowa Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdniku przybliżyli młodym osobom zagadnienia dotyczące zdarzeń z udziałem ich rówieśników. Jednocześnie przypomnieli procedurę interwencji Policji w przypadku ujawnienia czynów zabronionych, a w tym wykroczeń i przestępstw. W kontekście zbliżających się ferii zimowych, a także planowania przyszłych wakacji, policjantki już teraz omówili zagadnienia dotyczące, np. pracy sezonowej, szczególnie poza granicami Polski. Jak się okazuje „handel ludźmi” w znaczeniu pracy przymusowej lub tez pracy w niegodnych warunkach jest młodzieży znany, chociażby z różnego rodzaju spotów informacyjnych i opowieści ich znajomych. Podczas spotkania nie zabrakło informacji dotyczących zdarzeń w cyber przestrzeni. Co zrobić, gdy padniemy ofiarą oszusta, np. podczas zakupów internetowych lub kogoś kto nam grozi lub też w nawiązanej relacji w sieci zachęca do ujawnienia swoich danych personalnych czy też danych do bankowości elektronicznej.

Obecni na spotkaniu strażnicy Straży Miejskiej w Świdniku przybliżyli zagadnienia dotyczące monitoringu miejskiego oraz widoczności tego co świdniczanie robią, nie zawsze zgodnie z prawem, myśląc, że są bezkarni.

Na koniec w ramach realizacji programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka „Razem bezpieczniej” uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki.

Dla kierownictwa, wychowawców placówki oraz obu służb była to też dobra okazja do porozmawiania na temat różnego rodzaju działań poprawiających stan bezpieczeństwa dzieci młodzieży w Świdniku.

komisarz Magdalena Szczepanowska

Powrót na górę strony