Aktualności

Uwaga na telefony od oszustów

Data publikacji 25.11.2022

Tym razem oszuści dzwonili do mieszkańców gminy Trawniki, a legenda którą przedstawiali dotyczyła rzekomego wypadku, który został spowodowany przez członka rodziny z poleceniem przekazania dużej kwoty „na wykupienie” tej osoby.

Policjanci ze świdnickiej jednostki zostali powiadomieni, że na terenie gminy Trawniki doszło do dwóch prób oszustwa „na wypadek”. Do jednej mieszkanki zadzwoniła kobieta, która szlochając opowiedziała o wypadku. Sprawcą rzekomaego wypadku miał być syn mieszkanki gminy Trawniki i potrzeba 200 000 złotych na wykupienie syna z opresji. Kobieta wraz z mężem zgodziła się przygotować gotówkę, po którą miał przyjechać "adwokat". Jednak podczas trwania rozmowy do mieszkania przybyła córka, która przejęła telefon i szybko zorientowała się, że to próba oszustwa.

Drugi przypadek dotyczył kobiety, która odebrała telefon gdzie dzwoniąca rozmówczyni również płacząc przedstawiła podobną legendę o wypadku kuzyna. Oświadczyła, że potrzeba 150 000 złotych. Gdy kobieta powiedziała, że posiada tylko 5 000 złotych – rozmówczyni się rozłączyła.

Apelujemy o ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się najbliższych. Ustalmy czy osoba, która dzwoni jest tą osobą, za którą się podaje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktujmy się z jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

starszy aspirant Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony