Aktualności

Apelujmy o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze

Data publikacji 24.11.2022

Na drogach panują trudne warunki spowodowane opadami pierwszego śniegu, a temperatura spadająca poniżej zera sprawia, że drogi są bardzo śliskie. Dziś nad ranem doszło do kolizji dwóch pojazdów ciężarowych. Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Opady śniegu, który zalega na drogach sprawia, że nawierzchnia staje się śliska, a widoczność ograniczona. Przypominamy, że takie warunki wymagają od kierowców większej koncentracji i ostrożności. Droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa. Brak ostrożności podczas kierowania pojazdem niesie za sobą często niebezpieczne konsekwencje. Dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze. Pamiętajmy o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

- zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,

- dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,

- nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,

- zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych ,

- bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, a także na wiaduktach i mostach -  w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Ostrzeżenia kierujemy także do pieszych. Zalecamy zwiększenie ostrożności zwłaszcza podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pieszy powinien także zadbać o to by być widocznym, szczególnie podczas zmroku. Dlatego policjanci przypominają, o umieszczaniu w widocznych miejscach elementów odblaskowych. Elementy takie znacznie zwiększają widoczność pieszego, co wpływa na bezpieczeństwo tej osoby.

Przed godziną 5 na zjeździe z drogi S17 w kierunku Zamościa w miejscowości Piaski Wielkie 45-letni obywatel Ukrainy kierując pojazdem ciężarowym w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze uderzył w drugi pojazd ciężarowy, który zatrzymał się z uwagi na problem z kontynuowaniem jazdy związany z oblodzeniem jezdni. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Policjanci wytyczyli objazdy.

starszy aspirant Elwira Domaradzka

  • kolizja pojazdów ciężarowych
  • kolizja pojazdów ciężarowych
  • kolizja pojazdów ciężarowych
Powrót na górę strony