Aktualności

Bądź bezpieczny - noś odblaski

Data publikacji 15.11.2022

Policjanci ze świdnickiej komendy w ramach akcji „Świeć przykładem” przypominają o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. Z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego rozmawiają bezpośrednio na drogach powiatu i wręczają im odblaski.

Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi i rowerzyści na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia odblasków także w mieście. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają elementy architektoniczne, drzewa lub padający deszcz.

 

  • policjant wręczający odblask
  • policjant wręczający odblask
  • policjant wręczający odblask

 

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

starszy aspirant Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony