Aktualności

Uwaga na oszustwa przy sprzedaży przez Internet

Data publikacji 23.06.2022

Pomimo licznych apeli policja wciąż odnotowuje oszustwa przy sprzedaży poprzez internetowe portale ogłoszeniowe. Rzekomi kupcy podsyłają linki z informacją o konieczności potwierdzenia zamówienia, a następnie proszą o podanie danych do logowania do bankowości elektronicznej. W kolejnym kroku ofiary podają kody BLIK do transakcji i chwilę potem okazuje się, że zamiast wpłaty na ich konto pojawia się … wypłata.

Takim sposobem 28-letnia kobieta straciła 10 tysięcy złotych. Wystawiła do sprzedaży suknię wieczorową za kwotę 1000 złotych. Zainteresowana zakupem osoba poprosiła o materiał video jak prezentuje się wystawiony przedmiot.

 

screen z rozmowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie na skrzynkę mailową 28-latka otrzymała informację, że kupujący zapłacił za towar i należy kliknąć „Potwierdź”, aby przejść do opłaconego zamówienia.

screen z telefonu

Po tej czynności link przekierowuje na fałszywą stronę bankowości elektronicznej, gdzie osoba podaje login i hasło. Tym sposobem oszuści przechwytują dane do logowania, a następnie dokonują transakcji prosząc o podanie kodu BLIK. Kobieta podając kody autoryzacyjne straciła z konta 10 tysięcy złotych.

Policjanci nieustannie apelują o zachowanie czujności podczas sprzedaży towarów w internecie. Wystawiając przedmiot na sprzedaż czytajmy regulamin witryny oraz sprawdzajmy dokładnie jakie transakcje autoryzujemy.

starszy aspirant Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony