Aktualności

Policja przypomina o obowiązkach właścicieli zwierząt

Data publikacji 18.06.2020

Policjanci apelują do właścicieli zwierząt o zachowanie środków ostrożności przy ich trzymaniu i przypominają o ich obowiązkach wobec swoich pupili. Nieprzestrzeganie nałożonych obowiązów może skutkować konsekwencjami prawnymi, ale również może wyrządzić szkody w mieniu czy doprowadzić do uszczerbku zdrowia innych osób. Tylko w dniu wczorajszym w Świdniku miały miejsce dwa zdarzenia z udziałem psów.

Wczoraj świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję, gdzie puszczone luzem trzy psy zaatakowały przechodzące osoby. Jedna z osób została lekko ranna. Właściciel psa został ukarany w drodze postępowania mandantowego. Druga sytuacja dotyczyła zgłoszenia, gdzie pies wychodzący z mieszkania pogryzł drugiego psa należącego do sąsiada. W tym przypadku zostało przyjęte zawiadomienie o wykroczeniu i będą prowadzone czynności wyjaśniające.

Przypominamy, że obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego dyspozycją w paragrafie 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany, a w paragrafie 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w paragrafi 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 roku Kodeks Wykroczeń  oraz ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może puszczać swojego czworonoga luzem. Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje, czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności artykułu 166, czyli "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany."

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale słyszymy też o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka, czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – to właściciel może ponieść odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii.

aspirant Elwira Domaradzka

Powrót na górę strony